Blog

Na dovolenou s naší hračkou

fatra_housenka

Nedávno jsem se syna ptala, jestli se těší, až pojedeme na dovolenou. K mému překvapení mi řekl, že ne. Bylo to natolik šokující, že jsem se ho až po několika vteřinách byla schopná zeptat, proč. A odpověď byla jednoduchá: „Já se těším na dovolenou. Ale netěším se, až tam POJEDEME.“ Něco vám to připomíná? Cestování s dětmi klade velké nároky na rodičovskou vynalézavost, ale s našimi hračkami se i dlouhá cesta stane zábavou!

Rozhovor: O hrubé motorice s fyzioterapeutkou

18928128_10209978843092039_1140098643_n

Anna Dobisová pochází ze Slovenska a fyzioterapii studovala na 2. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy pod prof. Kolařem. V roce 2012 začala pracovat pro občanské sdružení (teď zapsaný spolek) Caballinus, který provozuje hipoterapii se zaměřením na děti. Hipoterapie je fyzioterapeutická metoda využívající hřbet koně pro nácvik a obnovení pohybu.

Hrubá motorika - hrou od lezení k chůzi

2895685127_d257ab23e6_z

V našich článcích se často zabýváme rozvojem jemné motoriky a její důležitostí. Takovým „předskokanem“ jemné motoriky je ale motorika hrubá. Tak se jí pojďme podívat na zoubek :-)

Nové hračky pro jemnou motoriku

BRIKKON_zámek

Jemná motorika se nejvíc vyvíjí během prvních šesti let života a v tomto období má zásadní význam. V šesti týdnech života přichází první úsměv, v šesti letech první psaní písmen a první úspěšné zavázání tkaniček. Ústa, která ze začátku slouží ke zkoumání a ochutnávání, začnou tvořit první slova. I to je součást jemné motoriky, nazývaná ortomotorika. Mozek dítěte musí udělat obrovský kus práce! A přitom si vlastně „jen“ hraje. Právě hračky rozvíjejí ty nejdůležitější motorické dovednosti, které jsou základem pro psaní, mluvení a koordinaci oka a ruky. Vyzkoušejte naše stavebnice, puzzle i kreativní sady, které podporují nejen jemnou motoriku, ale také fantazii, která je nepostradatelnou součástí dětského světa!

Rozhovor: Život a hra podle hmatu

učebnice_nevidomi_1Klára Novotná je speciální pedagog a její práce spočívá ve výrobě učebnic a pomůcek pro děti se zrakovým postižením, které chodí do běžných škol spolu s vidícími. Mají s manželem šest dětí, které už jsou všechny dospělé. Čtyři z těchto dětí jsou osvojené a jedno z nich je nevidomá dcera Cilka, které je nyní už 23 let a kterou manželé Novotných adoptovali jako miminko.

Zrak: až 80% našich vzpomínek

zrak

Dva týdny po tom, co vznikne malé embryo, se začnou vyvíjet oči. Jsou hned po mozku nejsložitějším orgánem lidského těla. Když se pak miminko narodí, je barvoslepé a navíc vidí velmi neostře. Postupně se začne zrak zlepšovat, i když do pěti let je dítě stále dalekozraké – i proto se mu lépe zaostřuje na velké obrázky s většími barevnými plochami. Teprve v tomto věku je položen základ pro čtení, protože dalekozrakost ustupuje a dítě je schopné zaostřit na menší objekty a písmena.

Sluch nikdy nespí

pedrobonatto

Sluch se vyvíjí už v prenatálním období. Dítě v břiše reaguje na zvuky pohybem a hned po narození reaguje na hlas maminky, který zná a představuje pro ni bezpečí. Po nějaké době už rozeznává její hlas, i když ji nevidí. V roce už dokáže rozeznávat tiché zvuky o intenzitě 20-30 dB.

V blízkosti sluchové oblasti mozku se nachází centrum koordinace sluchové stránky řeči, spuštění artikulace a rozpoznání rytmu a zvuku mluveného slova. 

 

Hmat: doteky ovlivňují naše emoce i výkon

quaar 

 Doteky nás ovlivňují téměř od samého početí. Určují naše nálady – když jdeme bosí v písku, je nám hezky a náš mozek začne vylučovat endorfiny – hormony radosti. Když bosou nohou v kuchyni šlápneme do rozlitého džusu, který lepí, příjemné to moc nebude. Hmat nás chrání před nebezpečím... a co ještě?

 

Autismus - život podle obrázků

5299266366_0b6c8ae172_o

 

V naší školce, při cestě ze šatny do třídy, pozoruji obrázkové kartičky, které obrázkem a slovem popisují nějakou činnost, která souvisí s místem, kde se nachází. Je to jediná známka toho, že do třídy chodí také dítko s poruchou autistického spektra (PAS). Jak děti s PAS komunikují a jak vypadá jejich hra?

 

Stránka 1 z 5 - 49 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.