Únor a březen jsou měsíce karnevalového veselí

Únor a březen jsou měsíci, kdy se v Evropě i ve světě koná mnoho karnevalů. Akce, které si užívají místní obyvatelé, ale také za nimi míří spoustu turistů. Které stojí za to? Pár z těch evropských jsme pro vás vybrali. Ale nezapomeňte také na Českou republiku. Sice u nás nejsou takové karnevaly jako například v Rio de Janeiru, ale naše masospusty také stojí za to!

A abychom trochu k tomu karnevalovému veselí přispěli i my, do konce břežna máme na všechny tvořivé sety masek slevu 5 %.

6782_tiger-tribe-paper-masks-action-pack-extra-24086 

Karneval v Cadizu, : 8.-18. 2.,  Španělsko. Největší karneval ve španělsku plný latinské hudby, tance a skvělého španělského jídla. 

Kurentovanje 15.2.. – 5. 3., Ptuj, Slovinsko. Tradiční slovinskou maškarou je tzv. Kurent - muž v ovčí kůži. Kravské zvonce, které Kurentům visí od pasu, mají připomínat příchod jara, plodnost a obrodu společnosti.

Riječki karneval 17. 1. – 6. 3., Chorvatsko. Zahnat zlé duchy, smutek a starosti, zvěstovat jaro a nový začátek života – takové jsou původní důvody pro bezbřehé a zvrhlé veselení, kterému je už od dob pravěku domovem chorvatské město Rijeka.

Karneval v Santa Cruz de Tenerife 1. 2. - 10. 3. Kanárské ostrovy. Španělsko. Karneval na Kanárských ostrovech je výbuchem radosti, hudby a barev. Ulice jsou potřísněné oslavou, vzduch je impregnovaný zábavou a na ostrovech murgas (kluby), mogollones (masy) a průvod personifikují parodií a velkolepostí jednu z nejstarších tradicí. Pokud se nechystáte zrovna na Tenerive, nevadí, karnevaly zažijete na všech ostrovech Kanárských ostrovek, v podobném časovém období.

Benátský karneval 16.2.. - 5. 3., Itálie. Během slavného karnevalu se veřejný prostor slavných Benátek na tři týdny mění v přehlídku masek. Karneval zahajuje vodní průvod. První část začíná na Rio di Cannaregio v sobotu, vždy v 18. hodin. Opakování pak můžete vidět ve 20. hodin. Jde o fantastickou šou. Plnou světel a barev. Nezapomeňte na vrchol programu – Let anděla (24.2.). Jde o tradiční prvek, kdy se mladá dívka v kostýmu Colombiny spustí z 99 metrů vysoké zvonice Sv. Marka do středu náměstí.

Karneval  v Kolíně nad Rýnem 28.2.. - 7. 3., Německo. O posledním čtvrtku před popeleční středou vychází do ulic maskované ženy a dívky, aby svým smíchem předznamenaly příchod jara. Hlavní masopustní průvod se koná vždy o růžovém pondělí – letos připadá na 20. února. Každoročně se do něj zapojí okolo 1, 3 milionu lidí.

Karneval ve Villarrobledo 28. 2. - 10. 3., Španělsko. Jeden z nejvýznamějších festivalů Španělska je ceněn hlavně pro bohatou nabídku programů pro děti a jedinečný dětský průvod masek.

Karneval v Nice, Francie, 16. 2. - 2. 3. je jedním z největších na světě. Během festivalu uvidíte mnoho propracovaných masek, kostýmů z peří, štrasu a flitrů,  a také slavnostní průvod 18 alegorických vozů a obřích hlav. Atmosféru zajišťuje přes 1000 hudebníků, tanečníků a pouličních umělců z celého světa. Zlatým hřebem celé parády je slavnostní průvod corso carnavalesque a květinová bitva. 

Karneval v las Palmas, Kanárské ostrovy, Španělsko, 15. 2. - 10. 3. patří mezi jeden z nejvíce extravagantních a divadelních. Masopustní průvod se koná poslední sobotu a sleduje cestu více než 7 km.

Karneval v Sitges, Španělsko, 26. 2. - 6. 3 není tak slavný nebo grandiózní jako jeho bratranec v Rio de Janeiru, ale určitě stojí za to. Martes Gordo: když slavnostní týdny vyvrcholí skoro všudypřítomnými přehlídkami a tančí se na ulicích.

Karneval v Binche 3. - 5. 3., Belgie. Tradičními maškarami jsou porůznu ztvárňováni Gillesové, obvykle mají klauní vzezření a voskové obličejové masky. Kromě zábavné podívané na více než tisícovku Gillesů je v Binche nutné ochutnat speciality včetně silných belgických piv.

Basler Fasnacht 11. - 14. 3., Basilej, Švýcarsko. Po tři dny proudí městem takzvané „kliky“, které se po celý rok scházely, aby vymyslely maškarní zobrazení pro společenské téma, které je pálí. Jde o jediný protestantský karneval na světě.

Boj pomerančů v Ivře 2. - 5. 3., Itálie. Příběh o lidech, kteří se bouří proti kruté a tyranické vládě se nyní transformuje do karnevalu, který každoročně přitahuje diváky 100,000. Bitva obvykle začíná v neděli kolem 14h a končí rozhodnutím soudců o tom, kdo vyhrál. Občané města Ivrea považují tento karneval za důležitou součást své kultury.

Las Fallas ve Valencii: 15. - 19. 3., Španělsko. Tato událost ve španělské Valencii je zážitkem, který za to stojí. Na náměstích staví specializovaní architekti tzv. FALLAS, barevné obrovské postavy z kartónu či polyuretanu, které jsou až několik metrů vysoké. Jde o karikatury, které si dělají legraci či kritizují politické osobnosti a známé hvězdy. Každý den ve 14h je "la Mascleta” na náměstí Plaza del Ayuntamiento. Je to vlastně takový koncert střelného prachu. Krásné jsou také krojované průvody a hudba ve vyzdobených ulicích, dva jde o dva dny vyhrazené k uctění patronky Valencie - Panny Marie Opuštěných.19.3. večer se za dozoru hasičů všechny fallas spálí a jsou to obrovské ohně, které stojí za to aslesoň jednou v životě vidět

 Karneval_web