Oslíčku netřes se - učte děti rozumně spravovat rodinné finance už odmalička

Věčným tématem, kterému se opakovaně věnují průzkumy, je schopnost českých domácností vycházet se svými příjmy a odkládat si peníze stranou na horší časy. Z nejnovějších průzkumů vychází, že mnoho tuzemských domácností na tom sice je dobře a zvládá si dávat peníze stranou, ovšem každá třetí s penězi vyjde jen tak tak či vůbec. Pětina dokonce nemá vytvořenou žádnou finanční rezervu. Musí tak sahat do rezerv nebo v častějším případě si peníze půjčovat. Přitom odborníci doporučují mít krátkodobou finanční rezervu pokrývající alespoň náklady rodiny na tři měsíce, samozřejmě v likvidní (dostupné) formě.

Základy pro budoucí přístup k penězům získáváme už jako děti. Možná máte husí kůži, když si uvědomíte, kdy jste své první finanční návyky získali. Ale je to i dobrá zpráva. Naše děti totiž můžeme naučit, že hospodařit s financemi zodpovědně se v životě vyplatí. My vám s tím pomůžeme. Úplně přesně se o to postará naše magnetická finanční tabule Oslíčku netřes se. S její pomocí můžete děti naučit plánovat rodinný rozpočet a být finančně zodpovědný. 

Nejsem osel, jsem finančně gramotný

O finanční vzdělávání dětí se v ČR snaží mnoho subjektů - školy, banky, telefonní operátoři atd. To hlavní by však mělo pramenit přímo z rodiny. A jak můžeme děti seznámit se světem financí a hospodaření my,v rodině? Zkuste to s naší magnetickou tabulí, doplněnou magnety s příjmy, výdaji, úkoly, kterými se děti podílejí na domácích pracích, a bankovkami (mincemi). Je to vlastně reálný život promítnutý do hry. Jejím cílem je naučit děti, jak vypadají finanční toky v rodině, aby pochopily, kde se peníze berou, že platební karta neznamená neomezený zdroj financí, jaký je vztah mezi rodinnými příjmy a výdaji, a aby si dokázaly představit, jestli mají na splátku, když si potřebují koupit nové kolo či rodina auto, pračku, televizi atd. Celé rodině tak pomáhá s plánováním jejich rozpočtu a vede ji k zodpovědnému hospodaření, čímž by se měla vyhnout problémům ve finanční oblasti, např. dluhovým pastem.

Hra je rozšířena o prvek rodinné sounáležitosti - tabuli si určíte společný cíl,, na který peníze šetříte. Tím může být něco menšího jako je společný oběd v restauraci či výlet anebo naopak něco finančně náročnějšího jako dovolená u moře. Stanovte si jej buď na každý týden nebo na delší časové období. Pomocníkem pro splnění cíle je pracovní list, kde si určíte, co je k dosažení cíle potřeba, jak a kde na něj ušetříte. Po splnění si na něj nalepíte např. společnou fotku či vstupenku do kina. Plánovat si na tabuli můžete také povinností dětí doma a to, jak tyto úkoly plní.

Možná si říkáte, ale to my s dětmi už dávno děláme? Daří se vám to ale takto komplexně a jste opravdu důslední? Třeba vám v tom naše hra pomůže nebo díky ní získáte lepší přehled :) Pustit se do toho můžete s těmi nejmenšími ale i s náctiletými (doporučený věk je 5-14 let). Jednoduše nikdy není pozdě.

Podpořte nás na Hithitu

Naší ambicí je do světa vypouštět finančně gramotné děti. A tak bychom rádi naši finanční tabuli rozšířili mezi co nejvíce rodin. Její výroba je však finančně velmi náročná a proto jsme nyní spustili crowdfundigovou kampaň prostřednictvím Hithitu. 

I když se naše hra jmenuje Oslíčku netřes se, nyní potřebujeme, aby se oslíček řádně otřásl a my tak mohli naplnit náš cíl. Prosíme, podpořte náš projekt i vy na www.hithit.com/oslicku-netres-se 

banner