Masopustní veselí je oslava hojnosti před půstem

Masopust je třítýdenní svátek, období oslav, veselí, jídla a pití, vložený mezi dvě postní období: Vánoce a Velikonoce. Začíná 6. ledna svátkem Tří Králů, kdy končí vánoční svátky. Zatímco počátek má pevné datum, konec masopustu na Popeleční středu je závislý na datu Velikonoc a končí tak v rozmezí od poloviny února do počátku března. Letos tak masopust potrvá až do masopustního úterý, tedy 16. února. Na to naváže 17. února Popeleční středa, kterou začíná velikonoční půst. 

Masopust je obdobím hojnosti, kdy se pořádají plesy, slavnosti a karnevaly. Období, které je plné jídla, pití a zábavy. Je to totiž období před půstem, kdy naopak dochází ke zklidnění. Masopust je období radosti a hojnosti, které si užijete před postním obdobím. Je to také období zabíjaček a masových hodů. Nejdůležitějším a nejveselejším obdobím masopustu jsou poslední tří dny - neděle, pondělí a úterý. Po nich přichází čtyřicetidenní půst, který začíná Popeleční středou a končí Velikonocemi. Masopust i Velikonoce jsou vlastně vítáním jara.

Masopust má několik zásadních dní a těmi jsou Tučný čtvrtek, kdy se má co nejvíce jíst a pít, aby měl každý sílu po celý rok. Taneční nedělí začíná největší masopustní veselí. A v Maškarní úterý masopustní zábava vrcholí, chodí maškary. Poslední dny masopustu se tradičně nazývají ostatky nebo šibřinky, fašank. Kromě karnevalů se pečou masopustní koblihy, hodně se pije a jí. Dnes se masopustní a fašankové průvody masek často dělají o víkendech, protože Masopustní úterý připadá na pracovní den.

Důležitá data Masopustu a Velikonoc v roce 2021

  • Tučný čtvrtek 11. února 2021
  • Masopustní neděle 14. února 2021
  • Masopustní úterý 16. února 2021
  • Popeleční středa 17. února 2021
  • první jarní úplněk 26. března 2021
  • Velký pátek 2. dubna 2021
  • Velikonoční neděle 4. dubna 2021
  • Velikonoční pondělí 5. dubna 2021

 

Vyrábění krásných masek

Protože letos je to s masopustními průvody těžší kvůli současné pandemii, neznamená to, že jste nějakého toho medvěda, klisnu, cukrářku, cikánku či andílka nepotkali. A jestli mají děti ještě stále karnevalovou náladu, můžete si s nimi nějakou tu masku vyrobit. A třeba i nějakou z našich tvořivých sad: vyrob si masku - princezna, vyrob si masku - pirát, vyrob si masku - zvířátka z džungle, nebo Paper mask od firmy Tiger Tribe. Vyrábění masek je skvělá kreativní činnost a zábava na doma, nebo na oslavu. 

A i když je to ještě měsíc a kousek do Velikonoc, myslíme i na ně. A tak "stay tuned", brzy u nás najdete krásné tipy na dárky k Velikonocům!