Kousákův průvodce

Nevíte si rady s výběrem?

Potřebujete pomoci s výběrem vhodného Kousáka? Tak to jste na správném místě! Níže Vám vysvětlíme více podrobně, jaké tvary a tvrdosti jsou vhodné v kterých případech a nejenom to!  Pro některé z Vás tyto informace nebudou hrát roli, protože jste se prostě zamilovali do tvaru, barvy nebo tvrdosti a vyhovuje Vám vše. Jsou však jedinci, kteří mají specifické potřeby a požadavky a proto je tu náš průvodce, který pokryje vše, co byste o Kousácích měli vědět, abyste si vybrali ten správný.

1) VĚK HRAJE ROLI 

Pro miminka a batolata (do přibližně 2,5 let věku): Doporučujeme BabyGrabber, smyčka se velmi dobře drží miminku už od 2 měsíců a rameno je dost dlouhé, aby dosáhlo na stoličky a přitom dost krátké, aby si ho nestrčilo až příliš hluboko. Baby Guitar je to samé jako Baby Grabber pouze jsme přidali texturu na rameno, k lepší senzorické stimulaci. Oboje se velmi dobře drží už malinkým ručkám.

Od věku 2,5 let a výše:  Grabber, Texturovaný Grabber, nebo/a Y-Chews jsou skvělou volbou.

Pro kohokoliv od 5 let a výše: se Kousákovy přívěsky již stávají vhodnou alternativou. Vzhledem k tomu, že se nosí na krku jako přívěsky, doporučujeme až od 5 let a výše. Nicméně spousta rodičů dává dětem mnohem dříve. Jen je potřeba zvýšený dohled. 

Pro děti  6-7 let a výše:  můžete přidat i Násadky na tužku.

Poznámka:  Toto nejsou neměnná pravidla, přes která nejede vlak. Je hodně miminek, která používají rovnou standardní Grabber a rychle pochopí, že si ho nemají zarážet až na mandle. Spousta rodičů dává dětem přívěsky mnohem dříve než až v pěti letech. Je to na Vás, jen mějte své děti pod dohledem abyste uměli v případě potřeby zasáhnout.

2) JAKÉ ZUBY PŘI KOUSÁNÍ POUŽÍVÁ? ZADNÍ, PŘEDNÍ NEBO OBOJE?

Pakliže pozorujete spíše kousání zadními zuby, budete potřebovat Kousáka podlouhlého, aby se na ty zadní zuby dostal. Brick stick, Krypto Bite, Bite Saber,  

Pokud převažuje kousání zuby předními a třenovými, máte mnohem širší výběr, protože na tvaru až tak nezáleží. Můžete si vybrat kterýkoliv z tvarů. 

Pokud si nejste jistí, vyberte vždy ty, které se dají kousat i na stoličkách. 

Dochází k prokousnutí nebo deformaci kousaného​předmětu? 

Všechny Kousáky máme ve TŘECH barevně odlišených tvrdostech:

  • Měkká / Soft najdete ji v barvách tmavě fialová, červená, žlutá, světle šedá, tmavě modrá – nejměkčí a nejvíce žvýkatelná varianta, do které můžete bez obav zabořit zuby. Je určená pro děti do 5 let, nebo těm, kteří až tolik nemají potřebu rozkousnout a prokousnout.
  • Středně tvrdá / XT najdete ji v barvách světle zelená, tyrkysová, černá, růžová, průhledná, tmavě šedá, světle modrá - Tato varianta je o něco pevnější ale stále žvýkatelná. Určená dětem nad 5 let, a také těm, kteří už mají tendenci občas něco rozkousnout a prokousnout. Tato tvrdost odpovídá pevnější gumě na gumování.
  • Extra tvrdá / XXT najdete ji v barvách oranžová, světle fialová, tmavě zelená, královská modrá, tmavě šedá, - Toto je nejtvrdší varianta. Je pevná a materiál téměř nepruží. Mějte na paměti, že žádný Kousák není nezničitelný. Nicméně při správně zvolené tvrdosti by tahle měla vydržet nejdéle.

Doporučujeme vždy začínat od měkčí varianty a postupně navyšovat tvrdost. Pouze v případech, že dítě opravdu pravidelně deformuje, ničí předměty do nichž kouše, volte rovnou XT variantu.

Nedoporučujeme volit jako první Kousák rovnou tvrdost XXT, pouze v případě, že již byl prokousnut Kousák tvrdosti XT, nebo jsou pravidelně ničeny extrémně tvrdé a pevné předměty. V opačném případě riskujete namožení žvýkacích svalů a odmítnutí pomůcky jako takové

V případě pochyb vždy volte menší a měkčí pomůcku. Ještě se nestalo, že by si někdo stěžoval na pomůcku, protože byla příliš měkká, a to i v případě, že by byla potřeba tvrdší pomůcka, nedošlo k odmítnutí té měkčí a byla dál používaná. Stává se však, že je pomůcka odmítnuta, protože je příliš tvrdá.

Dobré vědět:

  • Senzorické potřeby se mohou měnit, proto se nedivte, když to co vyhovovalo před měsícem, může být dnes už nevyhovující.
  • Tvrdost se mění tvar od tvaru, Krypto bite v XT verzi nebude stejně pevný jako v té samé tvrdosti Dino bite. Dino je velký a bude pevnější. Další příklad je Saber tooth, který se zužuje do špičky a zákonitě v té špičce bude měkčí než v širší základně, proto se nedoporučuje intenzivním kousákům.
  • Potřeby jednotlivce se liší, proto i tento průvodce je spíše orientační.
  • Senzorické potřeby nás občas můžou splést. Může se stát, že byste raději zvolili XXT variantu, protože dochází k prokousávání a deformaci předmětů, nicméně XXT pomůcka nebude akceptována. V takovém případě je lepší zvolit měkčí variantu i za cenu rychlejší devastace pomůcky, protože bude používána a splní svůj účel. A vybrat XXT tvrdost, když ji dotyčný nebude chtít používat je zbytečné.
  • Mějte na paměti, že Kousák je pouze dílek skládačky. Jeden z těch důležitých, ale ne jediný a samospasitelný. Je potřeba přikročit k dalším senzorickým/zklidňujícím opatřením. Pro více informací se obraťte na svého ergoterapeuta, nebo si přečtěte více zde.
  • Šňůrka a bezpečnostní uzávěr nejsou určeny ke kousání. Některé děti budou rády ze začátku okusovat právě uzávěr, dohlédněte na to, aby se věnovaly více přívěsku. Buďte důslední a trpěliví, protože to může chvíli trvat než přesměrujete pozornost na bezpečnou pomůcku.

 

Stále si nejste jistí? Kontaktujte nás a s výběrem Vám pomůžeme.

Zdroj: https://www.kousak.com/nase-novinky/kousakuv-pruvodce/