Pozdrav z Taiwanu

"Jsme tu s vámi", "Nejste v tom sami", "Společně to zvládneme", "Zůstaňte doma..."....že už jste tato hesla (stejně jako spoustu dalších) v poslední době slyšeli ze všech stran, je jasné. Stejně jako je jasné, že nosíte roušku, dodržujete odstupy a zbytečně se neshlukujete.

Pevně věříme, že přes veškerá omezení se i nadále snažíte udržet si nadhled a najít na této době alespoň nějaká pozitiva. A věřte, že my se o to snažíme neustále. Nechceme totiž upadnout do letargie a ztratit to nejdůležitější, co máme  - energii vám stále hledat a nabízet ty nejlepší hračky a vzdělávací pomůcky, bavit vás a inspirovat. 

I proto jsme se "podívali" na Taiwan za našimi dlouholetými přáteli, dodavateli vámi velmi oblíbených výukových pomůcek. Oni jsou totiž naprosto skvělí nejen v přístupu ke vzdělávání, ale i ve zvládání atypických situací. Zajímalo nás, jak se jim osobně daří a jak chrání své kolegy, přátele a zákazníky a jaká opatření přijala vláda na ochranu jejich obyvatel.

Oni vlastně oproti nám měli takovou smutnou výhodu - na epidemii byli připraveni. Díky zkušenostem se SARS z roku 2013 totiž taiwanská vláda velmi rychle (už na začátku ledna 2020) zareagovala na nebezpečí spojené s Covid 19. Dokázala využít ponaučení z epidemie SARS v roce 2013 a proto: 

 • vybudovala robustní systém protiepidemických opatření,
 • standardizovala protiepidemické postupy pro nemocnice,
 • od roku 2013 každoročně dodržovala nacvičování postupu při vypuknutí epidemie,
 • na většině veřejných míst, v obchodních domech i venkovních prostranstvích nainstalovala dávkovače dezinfekce na ruce,
 • zavedla velmi časté dezinfikování výtahů, eskalátorů a veřejných toalet,
 • v případě onemocnění zavedla povinné nošení roušek.

 

 A od toho bylo už jen pár krůčků k velmi rychlým opatřením v případě Covid 19:

 • na konci ledna 2020 byly zastaveny přílety z Číny a následně všech dalších zemí. A to z důvodu, aby se zamezilo přílivu nakažených lidí do země.
 • Pro lidi cestující do rizikových oblastí byla spuštěna skupinová karanténa a domácí izolace. Porušení bylo trestné a pod pokutou až 30 000 dolarů.
 • Okamžitě byly zjišťovány a mapovány kontakty nakažených lidí a všichni z nich byli testováni. Denní kapacita testů je 3 800.
 • Už na konci ledna bylo na základě karet zdravotního pojištění spuštěno organizované přidělování roušek. Výrobu vlastních roušek mezitím zahájily domácí továrny. Do dnešního dne (22. 4. 2020) platí, že si jednotlivec může zakoupit 9 roušek na 14 dní,
 • Vlastní opatření mají také budovy úřadů a instituce - např. nikdo s teplotou vyšší než 37 stupňů Celsia nesmí dovnitř. Povinně je vyžadováno důsledná dezinfekce rukou a nošení roušky po celou dobu pobytu uvnitř budov. Veškeré návštěvy a třeba i doručování zásilek probíhá pouze v lobby.
 • Přímo ve firmě EDX nechávají kvůli cirkulaci vzduchu otevřené dveře, v uzavřených prostorech nosí samozřejmě roušky a důsledně se vyhýbají seskupování. 

 

Jsme rádi, že díky našim dlouhodobým přátelstvím a partnerstvím jsme vám mohli tato doporučení přinést. Proto i my vás prosíme, zkuste ještě chvíli dodržovat pravidla, zůstávat doma a hlavně mít na paměti, že štěstí přeje připraveným.