Vysvědčení

adamkaplaŠkolní rok se kvapem blíží ke svému závěru a kromě slova prázdniny čím dál skloňujeme slovo vysvědčení. Již dávno nejsem školou povinná, přesto mi vzpomínka na „výzo“ navozuje pocity svírání v žaludku, jemné nervozity a těšení se, že začíná dobrodružství jménem prázdniny. Byla jsem tak trochu šprtka a za vysvědčení vždy dostávala nějakou odměnu. V hračkách ani oblečení žádný extra výběr nebyl, tak nejčastější odměnou byl nanukový dort, grilované kuře a kofola.

Dnes bych jednoznačně vybírala z inteligentních hraček, které mne děsně baví, přispívají k rozvoji dětské fantazie a kreativity, takže i při hře se děti stále učí. A neskončila bych pouze u jedné hračky.


Určitě bych si přála Kaplu. Nejgeniálnější a přitom nejjednodušší stavebnici, kterou jsem kdy viděla. Z precizně zpracovaných, na milimetr přesně řezaných borovicových destiček se dají postavit úžasné stavby. Jejich přesná vyváženost umožní dětem pochopit fyziku, matematiku a třeba je jednou nasměruje ke studiu designu či architektury. Zabaví se s ní i skupinky dětí, tak je vhodná klidně i na tábory, chaty a chalupy. 

playableballskaleidographVždy jsem měla ráda hlavolamy a tak bych určitě volila z řady „Playable art“, která kombinuje hlavolam s uměním. Když vás přestane bavit lámat si hlavu nad tím, jak poskládat dřevěnou kostku či jak srovnat do pěkného tvaru neposlušnou šroubovici z barevných koulí, tak ji jen odložíte na poličku a rázem z ní máte krásný dekorační předmět. 

A pokud jste spíše „papíroví“, neváhejte sáhnout po kaleidographu. Hračce, která získala mezinárodní ocenění „Best creative toy“, a která hračkou tak úplně není. Poskládat požadovaný vzor dle předlohy ze sady kombinovatelných, různě vyseklých barevných kartiček totiž tak jednoduché není. Vzhledem k tomu, že kaleidograph skvěle zabaví i dospělé, tak nemusíte mít výčitky, že jím obdarujete školáka, kterému se na vysvědčení objeví i horší známka než pověstný „bič“. 

1024_1A pokud jsme u těch horších známek tak nezoufejte, i ty se dají zlepšit tím, že v dítěti vzbudíte zájem o daný předmět třeba formou hry.  Pro zeměpis volte puzzle Svět - Discover the world  a Evropa - Discover Europe, které výborně kombinují mapu světa s 3D postavičkami zvířat, která žijí na jednotlivých kontinentech, v případě Evropy pak s 3D stavbami památek typických pro jednotlivé země.

Pro zlepšení znalostí z dějepisu jsou vhodné Dějiny udatného českého národa autorky Lucie Seifertové. Zájem o výtvarku zase prohloubíte Velkou knihou umění francouzského autora Herve Tulleta.

 artbook

Přeji vám krásný konec školního roku, a pokud snad máte pocit, že vysvědčení není úplně nejlepší, tak neza