Jak posilovat a zlepšovat pozornost u dětí

Děti jsou od přírody zvědaví s nespoutanou energií. Hlavním důvodem, proč děti tolik čelí koncentračním problémům, je jejich jiné napojení než u nás dospělých. Vnímají vše jinak a také mají odlišný přístup. Navíc ne každý úkol, který dostanou, je pro ně zábavný, nudí se rychleji a díky tomu přesunou svou pozornost na něco zajímavějšího – na rozdíl od dospělých. Jako dospělí jsme totiž naučeni dokončovat úkoly, ať se nám to líbí nebo ne.

Není ale všem dnům konec a samozřejmě existují techniky a pomůcky, jak docílit lepší koncentrace u dětí.

Hry vedené k soustředěnosti a budování pozornosti
Děti se učí nejlépe hrou, proto je dobré jejich aktivity vždy podpořit trochou legrace. V tomto případě je lepší nechat laptopy a tablety stranou, klasické hračky jsou v tomto případě ideální volbou. A těch u nás v kidtown.cz najdete spoustu :-)

Myslící hry – Hry, které vyžadují myšlení, plánování a využití paměti. Posilují koncentraci a soustředění.

Křížovky, skládačky (puzzle, hračky od značky GuideCraft či různé stavebnice i tvořivé sety) a karetní hry jako 'Uno' nebo Postřehovka skutečně zlepšují pozornost na slova, čísla a obrázky. Obrázkové hádanky, kde dítě musí najít, co není správně nebo těžce najít zakrytou věc, také zvyšují koncentraci.

Sekvence – vazba mezi pořádkem a koncentrací je silná. Recepty, prostření stolu a řadění věcí podle abecedy jsou skvělé aktivity pro děti, které mají problémy s koncentrací.

Stačí sedět – Samozřejmě, říct dítěti ať jen sedí na židli a nic nedělá, dokud na něj nemrknete, není zcela výjimečná hra, ale má něco do sebe. Další hra pro zlepšení koncentrace v této kategorii je "Socha!" Opakovaným hraním je mozek dítěte "cvičen" a vyzývá ke koncentraci, což posiluje spojení mysli a těla a zlepšuje zaměření. Rozumíme ale tomu, že pro některé děti, to může být nezvládnutelný úkol. Přesto to nevzdávejte. 

Připravte prostředí bez rozptýlení
Některé děti reagují dobře v prostředí, které je uklidňující a relaxační, ale zase jiné děti vyžadují svižnější tempo všude a pořád. Pochopení toho, jaké prostředí vaše dítě potřebuje, je prvním krokem ke zvýšení úrovně koncentrace. Existují také krásné hračky a pomůcky, které děti zklidní a lépe se pak s nimi pracuje. U nás to jsou například různé sensorické válce či sensorické třpytivé koule. Právě sensorické válce oceníte, pokud se dítko špatně soustředí, protože sledováním třpytek a pohybujících barevných částí, se děti zklidní a lépe koncentrují. Vybírat můžete z různých druhů. Sensorické třpytivé koule jsou nejen ideální pro poznání barev i procvičení hmatu, ale také se díky pozorování vířících třpytek zklidní a lépe s s nimi pracuje. Skvělým pomocníkem jsou i při usínání.

GUEST_1a44e05f-ab1e-4277-914d-5a1c701d19f6 6201_92078-1-rgb5868_kristalova-sestava-se-trpytkami--sensory-glitter-storm

Zafixovaná rutina
To nejen pomáhá při řízení času, ale také pomáhá nastavit myšlení dítěte, aby věděl, kdy musí studovat.

Šlofík a odpočinek nastartuje koncentraci
Každý fungujeme dobře po kvalitním spánku. Vím, že alespoň 8 hodin je potřeba. U dětí jakbysmet. Co ale takový rychlo spánek po obědě? Dětem to dá zasloužilou pauzu a jsou schopni se poté lépe soustředit, jelikož během krátkého spánku nebo pauzy dostanou čas se zaměřit na jejich zábavu.

Rozdělte těžší úkoly do menších, daný čas na úkoly
Toto souvisí úzce s motivací: dejte dítěti menší úkol, který úspěšně dokončí. Je na dobré cestě dodělat celou práci, jelikož ho jeho úspěch na půli cesty motivoval. Můžete to spojit i s domácími pracemi, místo úklidu celé kuchyně, zvolte lepší slova i činy. Pochvala také není nikdy na škodu.

S tím se pojí čas strávený nad úkolem či činností. Dospělý člověk se dokáže soustředit něco málo kolem 45 minut, proto počítejte u dětí s o dost menší časovou náplní na úkol. Kolem dvaceti minut je adekvátní a úkol by tomu také měl odpovídat. Rozhodně je potřeba si zde dát i pozor, aby dítě nebylo ve stresu, to se může stát, pokud mu úkol a čas nepřijdou úměrný. Některé děti takto pracovat neumí vůbec, proto je i dobré činnost vašeho dítěte vypozorovat dopředu.

Zjištění metody učení je základ – tedy vizuální, auditivní a kinestetická
Někdo to potřebuje vidět, někdo slyšet a někdo si s tím hrát. Tady je základ veškeré práce s dětmi. Jaká metoda je pro vaše dítě nejlepší? Co jim vyhovuje? Pojmou tak informace lépe a jsou schopné je tak lépe zpracovat.

Připravte vaše dítě na další úkol
Toto se hlavně vyplácí, pokud vaše dítě zrovna dělá něco, co má velmi rád. Dáte mu tak šanci se připravit, a ještě si chvíli užít jeho aktivitu.

Nastavte správnou odměnu
Nemusí to být hned sladkost, stačí jen pohlazení nebo vlídné slovo, které mnohdy u dítěte udělá větší radost, než hmotná či sladká věc. Důležité je nezapomenout, že koncentrace se nedá zlepšit hned na první pokus. Je to něco, na co se člověk musí zaměřit a pomoci děcku k dalšímu rozvoji. Tyto tipy vám pomohou nejen zlepšovat pozornost, ale také budují vztah s vaším mrňouskem.

Znáte kousák? 
Takovou třešničkou na dortu může být kousák? Nikdy jste o tom neslyšeli? Je to super věcička. A skvělá pro zrychlená, nepozorná a nervózní dítka. Někdy se totiž právě tohle projevuje kousáním. Nejčastěji nehtů. Například ale Tomík naší kolegyně vedle nehtů kouše do všeho v penálu. No ne, opravdu, všechny jeho tužky i pera jsou ohlodané jak od veverky! A tak mu pořídila již zmíněný kousák. Ten je totiž vyrobené z různě tvrdé gumy a děcko se do něj může zahryznout. Koupit ho můžete koupit ve variantě přívěsku a to v různých podobách - dinousaří hlavu, lego kostku, krypto bite či lego panáčka. Pořídit můžete také násady na tužky, aby mohl něco okusovat při hodinách :)

8441_chew-dude-zvykaci-privesek-xt-svetle-zelena8456_brick-stick-zvykaci-privesek-soft-tmave-fialova