Den, který patří dětem

detikresliPrvní červnový den by žádné dítě nemělo zůstat bez úsměvu. Jak letos potěšíte to své?

Myšlenka se zrodila v Turecku

Úplně první, kdo přišel s nápadem věnovat den oslavě dětí, byl turecký státník a později první prezident Turecké republiky Mustafa Kemal a to v roce 1920.

Prohlásil, že naši potomci jsou důležitou součástí budování nového státu a ustanovil 23. duben Dnem dětí. Ten ale slavili pouze turečtí obyvatelé.

 

Proč 1. červen?

1. června toku 1925 se v Ženevě konala Světová konference pro blaho dětí. Její účastníci se shodli, že by bylo dobré mít mezinárodní den dětí, který by se oslavoval po celém světě. Ve stejné datum se v San Franciscu konal festival Dračích lodí, kde čínský konzul shromáždil sirotky ze své domoviny a poukázal na to, že je třeba dětem věnovat více pozornosti. Ač si to aktéři tenkrát ani neuvědomovali, jejich činy měly zásadní vliv na pozdější určení data Dne dětí.

 

adamkapla

První Den dětí

Masové zabíjení žen a dětí za druhé světové války se stalo impulsem pro Mezinárodní demokratickou federaci žen k vyhlášení Dne ochrany dětí. Z piety k čínským sirotkům a ženevské konferenci si dámy zvolily 1. červen a poprvé se slavilo v roce 1950. Postupně toto datum přidávaly do svých kalendářů další státy - v České republice jej máme pod názvem Mezinárodní den dětí.

 

Udělejte svým dětem radost

Zkuste být na svátek dětí trochu shovívavější a trpělivější a třeba svým potomkům splňte i nějaká z jejich přání. Každá maličkost se počítá! Sami dobře víte, že máloco dokáže člověka tak zahřát na srdci jako šťastný dětský úsměv.

 

Takže nakonec si tento svátek užijete i vy.