Dárkové sady podporující psychomotorický vývoj dítěte

psychomotorika

Milé maminky, milí tatínkové,

Velmi často k nám přicházíte s tím, že sháníte dárky k narozeninám svých dětí, případně jejich kamarádů  a zjišťujete, jaký je nejlepší dárek pro dané dítko. Takový, ze kterého bude mít radost, který bude vaše dítě rozvíjet a nebude jen další hračkou, která skončí v někde v koutě. Já si tím lámu hlavu pokaždé a vždy bilancuji nad Adamovým přáním a tím, co opravdu potřebuje a co ho v jeho dětském (a hlavně i psychomotorickém) vývoji posune dál. Můžete namítnout, že mám ten výběr jednodušší, protože jsem celé dny obklopena hračkami, znám je a hlavně je pečlivě vybírám s přihlédnutím k tomu, jaké schopnosti u dětí rozvíjí.

Vím přesně, jaká kritéria zvažujete, protože když přijdete k nám do obchodu, tak se vždy ptám na věk a pohlaví vašeho dítěte. Na základě diskusí s vámi pak doporučuji vhodné hračky a je pro mne velkým oceněním, když se vrátíte s tím, že se hračka líbila.

Abychom vaše rozhodování ulehčili, tak jsme pro vás připravili unikátní koncept „narozeninových“ hračkových sad, které přesně reflektují psychomotorický vývoj dítěte v jednotlivých letech. Stačí jen znát věk a pohlaví obdarovávaného a mít rozmyšleno, kolik jste ochotni do dárku investovat.

Pak už stačí vybrat příslušnou sadu. Samozřejmostí je, že jednotlivé dárky v sadě zabalíme a vy už pak můžete jen sledovat, jakou radost obdarovanému uděláte.  

Dárkové sady jsme vytvořili zvlášť pro kluky a holky a zaměřili jsme se také na vývoj v jednotlivých etapách života dítěte.   

Balíček 1. rok

První narozeniny přináší do rodiny s dítětem spoustu pohybu. Dítko začíná chodit a zkoumat vše, na co dosáhne. Zajímá se o to, jaké zvuky jsou kolem něj. Zkoumá, co znamená, když je něco hladké, studené, drsné nebo hebké. Pomocí ukazováčku a palce dokáže uchopit i menší věci, které kolem sebe najde.

Rádo si hraje s hračkami, které se hýbou, a aktivně listuje v knížce a zajímá se o obrázky, které jsou jednoduché, velké a barevné. Pomocí hry se také začíná tvořit slovní zásoba. Tomu zvlášť pomáhají hry, které napodobují to, co se kolem dítěte děje. Proto jsme pro vás připravili balíček, který zabaví dětské prstíky a zavede ho do světa obrázků a pohybu.

Balíček 2. rok

Druhý rok startuje období „samostatné tvorby“ jinak také řečené „já sám“. Dítě se snaží napodobovat vše, co dělají dospělí – chce řídit auto, vytírat podlahu, umývat nádobí. Tatínek fotí? Já chci fotit taky! Všechny informace přijímá rychlostí blesku a používá zázračnou větu: „Co je to?“ Přicházejí na řadu hračky, které si dítě může ovládat samo. Hračky, které probudí fantazii a s ní i velkou slovní zásobu. Tohle všechno najdete v našem balíčku pro dvouleťáky!

Balíček 3. rok

Třetí narozeniny – to je začátek předškoláckého období! Dítě zjišťuje, že lépe se mu kreslí jen pravou nebo levou rukou.  Dominancí jedné ruky začínají základy grafomotoriky. Ale nenechte se zmást! Není to jen kreslení, je to hlavně hra! Souhru oka a ruky procvičuje skládání puzzlíků a stavění kostek. Otázku „Co to je?“ střídá ještě záludnější otázka: „Proč?“ – a tak se i rodič musí vydat spolu s dítětem na cestu plnou fantazie a vyprávění. Třeba s knížkou Game in dark z našeho tříleťáckého balíčku!

Balíček 4. rok

Ve čtyřech letech už si dítě buduje svou identitu a pozici mezi vrstevníky. Kdepak maminka - kamarádi a hry jsou důležitější! Ale maminky nezoufejte, až si při tom všem závodění dítko odře koleno, budete pořád první, za kým poběží! Dítě chápe, že některé sociální dovednosti jsou dobré a některé ne. Probojovat se tímhle světem není jednoduché a pomoct v něm může i společenská hra, kterou nabízíme v našem balíčku. Vyprávění pohádek už můžete klidně nechat na vašem dítku. Že neumí číst? Nevadí, s knížkou Circus od Helvé Tulleta to ani nepotřebuje. A navíc si při „čtení“ procvičí koordinaci ruky a oka – grafomotoriky není v tomto věku nikdy dost!

Balíček 5. rok

„Ještě před chvílí to bylo malé miminko a za chvíli už půjde do školy,“ povzdechne většina rodičů. Ale smutek není na místě – dítku postupně dozrává centrální nervová soustava a díky tomu si zdokonaluje sluchovou a zrakovou diferenciaci. Zlepšuje se koncentrace a díky slovní zásobě vás svou reakcí dítě mnohdy doslova strčí do kapsy. Chcete si to vyzkoušet? Náš narozeninový balíček vám v tom pomůže!

Balíček 6. rok

Oko dítěte už umí lépe zaostřit na menší objekty, zdokonaluje se postřeh a rychlost reakcí. Na řadu přichází logické uvažování, namísto intuitivního. Trénuje koncentraci, která je potřebná k přijímání informací – dítě chápe, že k mluvené informaci se už nedá vrátit a tak se snaží informace třídit tak, aby je pochopilo. Až vás bude vaše dítko večer prosit o další pohádku, vyhovte mu – jeho schopnost koncentrace tím jen získá! A až vás porazí v logické hře s kalíšky, bude to vlastně takové malé vítězství i pro vás!