Blog, Strana 7

Hurá na prázdniny

kruhA je to tady. Školní rok končí a už za pár dní začíná dvouměsíční prázdninové dobrodružství. Taky si pamatujete ten moment, kdy starosti jménem škola a vysvědčení byly zapomenuty a vás čekalo dvouměsíční volno? Máte stále stejné pocity, nebo spíš jako rodiče řešíte, jak s volným časem svých ratolestí naložit a kam je „upíchnout“ v momentě, kdy se vám nedostává dovolené? 

Jedno je jisté. Ať už máte pro své děti naplánované pobyty na letních táborech, chalupách, u moře, u babiček či pod stanem, vždy budete hledat inspiraci pro to, jakou hru, hračku či knihu dětem přibalit, kdyby náhodou nevycházelo počasí nebo se vaše ratolesti nudily. 

Vysvědčení

Školní rok se kvapem blíží ke svému závěru a kromě slova prázdniny čím dál skloňujeme slovo vysvědčení. Již dávno nejsem školou povinná, přesto mi vzpomínka na „výzo“ navozuje pocity svírání v žaludku, jemné nervozity a těšení se, že začíná dobrodružství jménem prázdniny. Byla jsem tak trochu šprtka a za vysvědčení vždy dostávala nějakou odměnu. V hračkách ani oblečení žádný extra výběr nebyl, tak nejčastější odměnou byl nanukový dort, grilované kuře a kofola. Dnes bych jednoznačně vybírala z i...

Já hasič

 hasicifoldkroom

„Maminko, až budu velký, budu hasičem.“ Tak s touhle větou mne nedávno probudil můj téměř pětiletý Adam. „Protože hasiči hasí oheň, zachraňujou lidi a zvířátka a pomáhají.“

Vlastně se divím, že s tím přišel až teď. Odmala totiž hasiče miluje a doma se nám tak všude válí hasičská auta, kostičky lega z různých hasičských staveb a spousta různých hasičských tyčí, počínaje těmi legovými a konče špejlema.

Puzzle - zázračná hra pro jemnou motoriku

puzzlegirlKdyž v roce 1767 londýnský kreslíř a rytec John Spilsbury tvořil první puzzle, určitě si v tu dobu neuměl představit, jakou lavinu zájmu tím spustí. Puzzle nebyly určené ke hře – jednalo se o vzdělávací pomůcku, kdy na kouscích dřeva byla nalepená mapa a děti se tak mohly učit zeměpis zábavnou formou. Více než sto let trvalo, než se puzzle začaly vyrábět strojově. Poptávka stoupala. Puzzle ze dřeva ale byly drahé a nemohly se tak dostat ke všem nadšencům. 500 dílků v roce 1908 stálo 5 dolarů. Což byla celá desetina měsíčního příjmu průměrného Američana.

Ve 30. letech minulého století pak začala masová výroba puzzlí z kartonu a puzzle se staly tím, čím jsou dodnes – zábavou dostupnou všem, kteří o to stojí.

Předškoláci? To je grafomotorika!

vceli-uly-thumbVe věku od tří do pěti let se naplno rozvíjí individualita dítěte a jeho zájmy. Erikson ve své knize Childhood and Society používá termín: „Věk iniciativy, jehož hlavní potřebou je aktivita“. Úkolem rodiče je usměrňovat aktivitu směrem, který bude účelný. Do této oblasti patří i rozvoj v oblasti jemné motoriky.

 

Jemná motorika - výsadní dovednost člověka

lacing_1Zkuste zavřít oči a ukazováčkem levé ruky se dotknout špičky nosu. A stejně tak pravou rukou. Zvládnete to lehce, nebo stejně jako mnoho dalších lidí zjistíte, že váš ukazováček skončil těsně vedle, nebo ještě hůř – v oku? To jsou dovednosti jemné motoriky, které by mělo zvládnout čtyřleté dítě. Jste praváci? A dokážete rozdávat karty – jednu po druhé - levou rukou? Toto už zvládají sedmileté děti.

 

Řeč a hmat...jak spolu souvisí?


hmatove_pexesoPosledním ze smyslů, podílejících se na rozvoji řeči, je hmat. Hmat je smyslem, který umí v krajním případě řeč i nahradit. Slouží tak například Braillovo písmo, díky kterému mohou nevidomí lidé číst nebo psát.

 

 

Den, který patří dětem

detikresliPrvní červnový den by žádné dítě nemělo zůstat bez úsměvu. Jak letos potěšíte to své?

Myšlenka se zrodila v Turecku

Úplně první, kdo přišel s nápadem věnovat den oslavě dětí, byl turecký státník a později první prezident Turecké republiky Mustafa Kemal a to v roce 1920.

Řekněte oči, co vidíte?

myska

V minulém článku jsme psali o vztahu řeči a sluchu. Dnes se budeme věnovat vztahu řeči a zraku. Na rozdíl od sluchu dozrává zrak pomalu – nejpomaleji ze všech ostatních smyslů. Věděli jste, že dětem se vyvíjí zrak až do šesti let věku? Do té doby se oční bulva zakulacuje a dítě je dalekozraké. Oko dítěte si ale umí s dalekozrakostí poradit – dokáže dorovnat i tři dioptrie, aniž by mu to působilo nějaké potíže.

Pro rozvoj řeči je zrak důležitou složkou. Už první náznaky komunikace mezi matkou a dítětem jsou provázané se zrakovým kontaktem.

Zvuky kolem nás

zvukDnes je hezky a pod okny si hrají na trávě děti. Je to úsměvné, protože zrovna teď mají v repertoáru hru Pepíčku, pípni. Je to jednoduchá hra, při které děti rozeznávají směr, odkud přichází zvuk. V minulém článku jsme psali o tom, kolik různých center v mozku obklopuje centrum tvorby řeči. Centrum tvorby řeči ale není jediné, která se podílí na celé mozaice slovního vyjadřování.

Dosud vědci prozkoumali celých pět oblastí, které spolupracují na tom, abychom uměli řeč analyzovat, porozumět jí a zároveň zkoordinovat sluchovou a zrakovou stránku řeči.

Stránka 7 z 8 - 78 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.