Pět zaručených rad, jak dětem po prázdninách ulehčit návrat do školy

Konec léta se neúprosně blíží a s ním pomalu klepe na dveře i začátek školního roku. Tahle dvojkombinace ve většině dětí žádné valné nadšené nevzbuzuje, spíš naopak. A my to úplně chápeme. Zkuste si představit, že byste se měli vrátit do práce po dvouměsíční dovolené. Nic příjemného, nemyslíte? Stejně se cítí i vaše ratolesti, když mají po prázdninách usednout do školních lavic.

Návrat do školy tedy rozhodně není jednoduchý, ale nemusí to ani být tak velký strašák. Připravili jsme pro vás pět osvědčených tipů, jak dětem návrat ke školnímu rozvrhu co nejvíce zpříjemnit. S lehkou adaptací doporučujeme začít už koncem srpna, ideálně 14 dní před koncem prázdnin.

Pomaly upravujte režim
Väčšina rodičov počas prázdninách privrie oko nad pravidelným budíčkom a večierkou, takže deti zostávajú hore dlhšie a z postele sa často vykotúľa až pred poludním. Na konci prázdnin je ale najvyšší čas pravidlá zasa zaviesť a potomkami pomaly pripravovať na skorší líhanie a skorší vstávanie. Môžete to urobiť buď rázne, a alebo postupne - každý deň pôjdu do postele o 15 minút skôr a rovnako tak sa aj prebudí. Pripravte sa na to, že sa to deťom veľmi páčiť nebude, prvý školský budíček pre nich ale aspoň nebude taký šok. šok.

Škola není strašák
Spousta dětí nechce o prázdninách o škole ani slyšet. Tohle téma ale nesmí být tabu, zkuste si s nimi proto o návratu do lavic nenápadně popovídat. Zdůrazněte pozitivní stránky - ve škole se naučí spoustu nových a zajímavých věcí, potkají staré kamarády a udělají si nové a budou se s nimi moct podělit o své prázdninové příhody. Ujistěte je, že jejich obavy jsou úplně normální a že hned zmizí, jakmile se ve škole zase rozkoukají. Společně se podívejte i na kroužky a další volnočasové aktivity, do kterých se můžou zapojit, a vzbuďte v nich zvědavost.

Rozplánujte si celý rok
Konec letních prázdnin rozhodně neznamená konec všech volných dnů - děti za chvilku čekají ty podzimní, zimní, jarní a velikonoční. Sedněte si nimi a naplánujte si kalendář na celý rok, ať se mají vaše ratolesti na co těšit. Připomeňte jim všechny dny volna, které mají před sebou, a nezapomeňte ani na narozeniny a další oslavy. Vaše ratolesti sice budou muset nějaký čas vydržet v lavici, ale odměnou jim potom budou volná rána bez budíčku, školního zvonění a domácích úkolů. A zbývající dny můžete společně odškrtávat.

Vyražte společně na nákupy
Vezměte děti do obchodu a nechte je vybrat si nový outfit na první školní den. Uvidíte, jakou budou mít z nových kousků radost. A společně můžete pořídit i další nezbytnosti - sešity, desky, penál, tužky a pastelky, gumy, kružítka a ostatní drobnosti, které budou vaši malí školáci potřebovat. Zkontrolujte cvičební úbor, jestli nedostal v loňském roce zabrat a nepotřeboval by obměnit, a taky krabičku na svačinu, láhev na pití a přezůvky, ze kterých možná děti přes prázdniny vyrostly.

Opakujte hrou
První týdny ve škole učitelé s dětmi hlavně hodně opakují. Znalosti můžete nenásilnou formou osvěžit i o prázdninách - pro ratolesti to není povinnost, ale zábava, a bude pro ně potom mnohem snazší naskočit do rozjetého školního vlaku. Podívejte se třeba společně na zoubek matematice a zkuste si sčítat, odčítat, násobit a dělit s matematickou váhou. Zeměpis skvěle potrénují šikovné puzzle se světadíly a zvířátky. Máte doma pilné studenty, kterým nevadí nějaké ty úkoly ani o prázdninách? Stáhněte jim naše pracovní listy a za každý správně vyplněný je odměňte nějakou drobností.

Matematicka vaha

A hlavně, přeci jen ještě nechte děti, ať si užívají volna a letních dní. Jsou to přeci jejich prázdniny! :)