V ČR naděluje Ježíšek, v USA Santa Claus, v Rusku zase Děda Mráz

Všichni víme, že na Vánoce najdeme pod stromečkem vánoční nadílku. A že nám ji přece naježí Ježíšek. Jak to ale mají v jiných zemích? Kdo jim naděluje dárky  o Vánocích? A co najdou vaše dětem pod tím vašim stromečkem? Pro opozdilce, co ještě dárek nemají, nebo tedy pro opozdilce Ježíška, Santa Clause atd., tu máme pár tipů :-)

My se těšíme na Ježíška

V ČR to je jasné, kdo by u nás neznal Ježíška. Jde o malé jezulátko, kterému nosili dary k jeho narození, a ono teď nosí dárky všem hodným dětem. Naděluje na Štědrý den, tedy 24. prosince a dárky pod stromeček donese nepozorovaně otevřeným oknem. Rodinu pak upozorní zazvoněním na zvoneček. A jak spousta různě velkých dětí upozorňuje, zásadně podezřelé je, že v podobnou chvíli si zrovna někdo z rodičů potřebuje odskočit :) U našich severních sousedů dárečky přináší svatý Mikuláš, neděje se tak ale  5. prosince jaké u nás, ale až na Štědrý den.

Dobře známe také amerického Santa Clause. Zajímavé ale je, že dříve nemíval typický červený oblek. Ten získal až díky firmě Coca Cola, která ho začátku minulého století do své reklamní kampaně oblékla do firemních barev. Vánoční dárky rozváží na saních v noci z 24. na 25. prosince a děti si je rozbalují ráno. I když má Anglie hodně společného s Amerikou, není to Santa, kdo naděluje dárky. Saně ale ano, s těmi jezdí starý chlapík, kterému říkají Otec Vánoc. Dětem dárečky schovává do punčoch zavěšených na krbu.

V Rusku to mají trochu jinak. Převahu má pravoslavné křesťanství, a tak děti dostávají vánoční nadílku až 7. ledna. Dárečky vozí Děda Mráz, který přijíždí na saních z daleké Čukotky v doprovodu krásné Sněhurky.

V Itálii, tak tam je to trochu zmatek. Některým dětem přináší dárky Babbo Natale – chlapík podobný našemu Mikuláši, který na saních přijíždí až z Finska. Nadílka se pak rozbaluje buď na Štědrý den, nebo druhého dne ráno. Jiným dětem však přiváží dárky žena, tzv. čarodějnice Befata, a to až 7. ledna. V Německu také není situace zcela jednoznačná. Na severu dětem naděluje starý dědeček Weinachstmann, naopak na jihu země dostávají nadílku od jezulátka, které nazývají Christkind. Jezulátko naděluje i v Dánsku, kterému říkají Julemand. Za pomocníky má však malé skřítky, kteří se nazývají Nisser. Nadílí 24. prosince.

V Argentině je to všechno naopak. Vánoce se slaví 6. ledna, kdy v této zemi panuje horké léto. Hlavním chodem večeře je pečený páv a spoustu exotického ovoce. Dárky dětem naděluje kůň Magi, kterému se před dveřmi nechává voda a seno.

Kidtown.cz má dárky pro děti každého věku

Pokud vám ještě pořád pro děti chybí nějaká hračka, pak ještě u nás správně! Máme velký výběr krásných hraček a každé děcko tu najde něco, co ho baví a rozvíjí. 

Nejmenší mohou například poznávat barvy nejen v knížkách, ale například také s krásnými dřevěnými oblázky (Rainbow buttons) v barevném provedení sedmi barev duhy, s viditelnou strukturou dřeva. Jsou navržené v odstupňovaných velikostech s mírně vyrovnanými povrchy pro vyvážení a stohování. Jsou vhodné ke zlepšení koordinace ruka-oko, k poznávaní barev, rozvíjení logického myšlení a zapojení se do hry. 

Pro rozvoj jemné motoriky nebo první jednoduché počty a barvy je skvělé Počítání a navlékání ovoce. V sadě naleznete několik druhů dřevěného ovoce - jablko, hruška, banán, citron, hroznové víno, které mají autentickou barvu. Děti mohou procvičit barvy, mohou si spočítat, kolik druhů ovoce mají, kolik je kusů od každého druhu. Sada obsahuje také dvě zelené tkaničky s dřevěnými kolíčky, na které děti ovoce navlékají a krásně tak procvičují a hlavně zlepšují jemnou motoriku.

Klasickou a velmi oblíbenou volbou pro tříleté děti jsou Duhové kamínky, o kterých jste mohli slyšet jako o Rainbow pebbles. S kamínky mohou děti sestavovat krásné obrazy podle předlohy - barevné motýly, veselou žirafu, krásné autíčko a mnoho dalších. Anebo stavět zcela podle své fantazie. Díky barevným kamínkům se přirozeně učí barvy a tím že kamínky různě mačkají v ruce zase procvičují jemnou motoriku. Procvičovat mohu také počty.

 

Kamarád do nepohody nezklame

Novinkou a velkým hitem letošních Vánoc jsou Squišíci (Squishable). Ačkoliv by se mohlo zdát, že plyšáci jsou jen pro malé děti, opak je pravdou. V USA, odkud tyhle boží, k mazlení vybízející, plyšáci pocházejí, jsou právě mezi náctiletými absolutním hitem. Menší děti je ale samozřejmě také milují, stávají se parťáky do postýlky i na cesty. Vybírat můžete z roztomilých zvířátek, ovoce a jídla nebo sáhnout po velkém či malém mraku s duhou, který hravě nahradí polštář. Tak co, bude to chobotnička, malý Corgi, avocado jako živé, růžový donut či včelka, zmrzlina, hamburger nebo baby koala?

Kapla je jednoduše klasika

V žádné rodině by neměla chybět dřevěná stavebnice Kapla, tu děti znají dobře ze škol a školek. Děti si s ní vyhrají už zhruba od tří let, ale jak uvádí výrobce, je to vlastně hračka od tří do sta let. A opravdu, v rodině si stavebnici užijete všichni! Kapla je precizně vyrobené dřevěná stavebnice, z jejíž dřívek postavíte bez lepidla, šroubků nebo spojek různá zvířátka, domy, lodě náš Ježíšek vám letos naježí  při koupi stavebnice o 200 kusech navíc 10 dřívek, při koupi stavebnice o 280 kusech 20 dřívek navíc. Věřte nám, kostičky navíc se vždycky hodí.

Děti milují magnetické Magna Tiles

Radost malým stavitelům udělá také magnetická stavebnice Magna Tiles. Stavebnice obsahuje ploché stavební kusy různých tvarů a všechny mají po celém svém obvodu zabudované magnety - jednoduše se na sebe hranami lepí. Děti ze stavebnice postaví krásné zámky, stáje, katedrály, pyramidy, vesmírná plavidla a mnoha dalších staveb. Jednotlivé kousky se liší barvou, a tak jsou stavby barevné a veselé. Děti mohou využít světla a stavby prosvítit. A hlavně oceníte skutečnost, že děti nejen rozvíjí svou fantazii a kreativitu, ale i to že se spoustu věcí naučí. Zjistí, co je a jak funguje magnet a proč některé strany k sobě přilnou a jiné se odpuzují. Procvičí si jemnou motoriku, ale také matematiku - naučí se totiž rozpoznávat různé geometrické tvary. Porozumí například tomu, že čtverec se skládá ze dvou pravoúhlých trojúhelníků. Přirozeně porozumí prostorovému vnímání.

A pokud už klasické MagnaTiles máte, pořiďte do výbavy ještě Magnatiles Metropolis. To je novinka, která obsahuje jasnější barvy a díly, které je možné rozpohybovat. A hlavně při koupi jedné z těchto dvou variant o sto kusech, získáte jako dárek navíc oblíbenýGeomatrix. Tahle magnetická klasika vhodná třeba i na cestry, prostorovou představivost, porozumění geometrickým tvarům a jejich souvislostem, jemnou motoriku a imaginaci. Stavění různých staveb přispěje k pochopení fyzikálních souvislostí, jako např. vyváženost, gravitace, magnetismus. A před Vánoci ji pro vás máme také samostatně ve speciální nabídce 2+1, můžete tak udělat radost všem vašim dětem nebo dalším dětem v rodině. 

Guma, která rozveselí každý penál

Pokud hledáte jen nějakou drobnůstku pod vánoční stromeček, maličkost na vánoční besídku do školy, k mikuláši nebo do adventního kalendáře, doporučujeme vám sáhnout po skládacích gumách od Iwaka. Jsou to různá zvířátka - pandy, dinosauři, jednorožci, sovičky a jiné, které se prodávají buď jednotlivě nebo po celých blisterech. Jednotlivě balená zvířátka jsou ideální právě jako drobnosti třeba do adventního kalendáře a blistery na vánoční besídku, kdy si děti mohou obsah balení rozdělit mezi sebe. 

Pro školák zábavné edukační pomůcky

Máte doma školáky a chtěli byste jim ulehčit učení nových věcí? Zkuste to s našimi edukačními pomůckami. Například s modelem kostry či torzem těla s vyndavacími orgány bude po Vánocích v biologii či prvouce válet. Pomůcky máme i pro jiné předměty: matematiku, chemii či fyzikuZ matematiky můžeme doporučit jednu z nejoblíbenějších pomůcek - Barevné kruhy na učení zlomků. Sáhnout můžete ještě po dalších dvou variantách - zlomky ve čvercích či v řadách.

Klasikou je volba puzzlí. Ty s více kousky udělají dětem radost a na dlouho je zaměstnají. Například 300kusové máme s krásnými motivy:  tvarované puzzle ve tvaru vesmírné rakety, tvarované puzzle prales či dinosauři nebo s obrázky žraloků. Nebo vyberte fosforeskují s 500 ks - Glow in the dark puzzle.

No a pokud byste rádi věděli víc nebo vybírali z dárků šitých přímo určitému věku, pak neváhejte a koukněte na tipy v naší Vánoční sekci. :)