Tipy a nápady na vzdělávací hry se stavebnicí Kapla!

Nabízíme Vám zde několik tipů, jak stavebnici Kaplu využít. Stavebnice umožní dětem hrát si a zároveň se i učit. Kapla je vzdělávací pomůcka a je takto využívána ve školách i školkách. Hra disponuje vysokou vzdělávací hodnotou. Kapla zahrnuje jak elementy z architektury, tak z výtvarného umění a řemesla. 

Věže

Nechte žáky stavět různé věže a prozkoumat různé stavební metody. Děti mohou zkusit postavit nejvyšší možnou věž. Následně mohou analyzovat a diskutovat, která stavební metoda je nejefektivnější k postavení pevné konstrukce.

Voda a země

Udělejte čáru na podlaze z dílků k rozdělení podlahy na 2 strany. Jedna strana reprezentuje moře. Druhá strana reprezentuje pevninu. Nechte děti si vybrat stranu na podlaze. Děti musí tvořit stavby, které korespondují s mořem nebo s pevninou. Mohou například stavět lodě nebo ropné plošiny na moři a skladiště a letiště na pevnině.

Zoo a farma

Děti mohou stavět různé stáje nebo klece. Mohou tvořit zvířata ve stájích nebo klecích podle vlastní inspirace.

Jazyk

Můžete použít dílky Kapla, když učíte základní jazykové dovednosti. Nechte děti složit písmena na podlahu a poté správně vyslovovat každé písmeno.

Geometrie

S Kaplou děti mohou rozvíjet základní znalosti geometrie, tvoření různých geometrických tvarů (trojúhelníky, čtverce, pentagramy, kostky…)

Fyzika

Děti mohou začít objevovat zákony fyziky stavěním co nejpevnějšího mostu. Následně mohou děti analyzovat, proč určité konstrukce jsou stabilnější a pevnější než jiné.

Historie

Jako součást dějepisu můžete děti seznámit se starověkými civilizacemi. Rozdělte děti do různých skupin a přidělte civilizaci každé skupině, jakou jsou Římani, Řekové a Egypťani. Nechte děti stavět stavby, které korespondují s jejich civilizací.

A nebo …

Prostě rozhoďte dílky na podlahu a uvidíte, že děti budou stavět neobyčejné konstrukce podle vlastní představivosti.