Hmat: doteky ovlivňují naše emoce i výkon

quaar 

 Doteky nás ovlivňují téměř od samého početí. Určují naše nálady – když jdeme bosí v písku, je nám hezky a náš mozek začne vylučovat endorfiny – hormony radosti. Když bosou nohou v kuchyni šlápneme do rozlitého džusu, který lepí, příjemné to moc nebude. Hmat nás chrání před nebezpečím... a co ještě?

 

Věděli jste že…

  • Kůže je největší lidský orgán - obsahuje více než 4 miliony smyslových receptorů.
  • Hmatové receptory snímají nejen tlak, teplotu a bolest, ale dokážou také snímat polohu našeho těla. Takže když se vykloníme z okna, nespadneme!
  • Smyslové receptory nejsou na těle rozprostřené rovnoměrně. Nejméně jich je na zádech, nejvíc na prstech, chodidlech, rtech a špičce jazyka.
  • Bolest je varovný systém těla. Receptorů pro bolest mají lidé víc, než ostatních.
  • Termoreceptory vnímají pocity související s teplotou. Když stoupne nad 45 stupňů, převezmou úlohu receptory bolesti, aby předešly popálení. 
  • Dotek může snižovat krevní tlak a zpomalovat srdeční frekvenci.
  • Hmat slábne jako poslední ze všech smyslů.
  • Dokážeme se rozhodovat opravdu svobodně? Výzkumníci se věnovali tématu, zda naše fyzické pocity ovlivňují naše rozhodování. Zjistili, že fyzické prostředí ovlivňuje naše názory. Když zákazníka posadíte do měkkého křesla, bude spíš nakloněný podepsat smlouvu o koupi. Lidé, kteří skládali puzzle vystřižené z hrubého smirkového papíru, hodnotili spolupráci s ostatními jako obtížnější. Výzkumníci došli k závěru, že se zřejmě jedná o zážitky z dětství, kdy se postupně formovaly zkušenosti dítěte. A vzpomínky na tyto zkušenosti pak lidé v dospělosti aplikují na různé situace.
  • Pálení chilli papričky a chlad máty peprné nejsou příchutě! Tyto pocity nepřicházejí z chuťových pohárků, ale z kontaktu s hmatovými receptory na kůži. Kapsaicin je látka, díky které jsou papričky pálivé. A tato látka aktivuje receptory v kůži, které nám řeknou „pozor!“. Takové receptory máme po celém těle, takže je to i důvod, proč tak účinně funguje pepřový sprej. Stejně tak tyto receptory reagují na mátu a informují mozek, že tato potravina je chladivá.
  • Studie sice ukázaly, že emoce mohou být sděleny prostřednictvím kontaktu, ale nikdo nikdy nezkoumal, jak dotek ovlivňuje výkon. Studie amerických basketbalistů ukázala, že týmy, které oslavují úspěch plácnutím a objetím, podávají lepší výkon jednotlivě i v kolektivu. Výzkumníci sledovali basketbalisty celou sezonu a každý takový úmyslný kontakt zaznamenali. Výsledky ukázaly, že týmy, které takto společně oslavují úspěch, mají tendenci více spolupracovat a být úspěšnější.
  • Menší ruce jsou citlivější, než větší! Dospělí lidé mají stejný počet hmatových receptorů, ať mají velké ruce nebo malé. Lidé s drobnýma rukama mají tyto receptory blíž u sebe, což vede k jemnějšímu hmatu. Mají tedy děti ještě citlivější hmat, než lidé s drobnýma rukama? To zatím vědci nevědí.
  • Proč máme otisky prstů? Většina zvířat je nemá, tak proč my ano? Rýhy, které tvoří otisky prstů, zprostředkují signály pro naše nervy. A zároveň dokážou odflitrovat nedůležité vibrace – takový hmatový „bílý šum“.

 


plan-toys-balancni-lod757836407H
mat je důležitým zprostředkovatelem hry a učení. A s tím souvisí i rozvoj řeči, jak jsme psali zde. Malé děti nejprve využívají ke hmatu ústa – je to také místo, kde je nejvíc hmatových receptorů. K tomu slouží chrastítka různých tvarů a povrchů. Když se vyvíjí jemná motorika, jsou vhodné provlékací hračky a skládačky. Vyzkoušejte také hmatovou společenskou hru Goki, napínavou balační hru s kaktusem nebo balanční loďku.

hmatové pexeso